Urazy Sportowe


URAZY SPORTOWE (1)HbOT w leczeniu urazów sportowych

Tlenoterapia hiperbaryczna HbOT skraca czas rekonwalescencji po urazach powstałych
w wyniku przeforsowania organizmu. Dzieje się tak za sprawą szeregu zachodzących procesów, takich jak redukcja stanów zapalnych, czy przyspieszenie naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu. Po podaniu 100%-ego tlenu medycznego zwiększa się ilość tlenu w surowicy. To z kolei zwiększa jego dostępność dla tkanek i narządów, zwłaszcza tych o obniżonej perfuzji, co ogranicza obszar uszkodzenia i martwicy, a także pobudza syntezę kolagenu. Ponadto HbOT ma działanie bakteriobójcze ponieważ stymuluje wytwarzanie wolnych rodników. W trakcie terapii następuje obkurczanie naczyń krwionośnych prowadzące do zmniejszenia obrzęku, a także ograniczenia przylegania leukocytów i ich degranulacji. Tlen potęguje eliminację toksyn oraz wzmacnia układ odpornościowy, co skutkuje szybszą regeneracją organizmu i rzadszymi nawrotami kontuzji.

Sportowcy stosują HbOT również w celu zwiększenia wydolności organizmu, a tym samym poprawienia swoich wyników. 100%-owy tlen medyczny, podany pod zwiększonym ciśnieniem, transportowany jest nie tylko przez krwinki czerwone, ale przede wszystkim przez surowicę krwi. dzięki czemu W ten sposób tlen dociera do każdej komórki ciała, dotleniając ją i zwiększając jej metabolizm („naturalny doping”). Wyczynowi sportowcy korzystają z HbOT do zwiększenia wydajności organizmu i eliminacji problemu zakwaszenia mięśni.

Jak przebiega leczenie?

Pierwsza wizyta polega na kwalifikacji pacjenta przez lekarza medycyny hiperbarycznej oraz przypisaniu właściwej ilości zabiegów.

Potrzebne badania do przeprowadzenia konsultacji  medycznej

  • RTG klatki piersiowej (płuc) – zdjęcie PA – ważne 360 dni, wraz opisem.
  • EKG – ważne max. 1 miesiąc. W przypadku braku takiego badania – wykonujemy je na miejscu.
  • Posiew z rany z antybiogramem – w przypadku ran trudno gojących się.

 Icon made by TutsPlus, Dot on Paper, Plainicon, Freepik from www.flaticon.com